Bezpieczne zakupy w internecie

Zakupy przez internet to już codzienność. Jednak nadal wiele osób ma obawy, wątpliwości przed tego typu ofertami. Wiele przecież słyszy się o różnych oszustwach lub próbach naciągania kogoś na małe lub co gorsza wysokie kwoty. Jak zatem powinny wyglądać bezpieczne zakupy w internecie?

Bezpieczne zakupy w internecie

Bezpieczne zakupy w interneciePrzede wszystkim warto je robić w zaufanych sklepach, które cieszą się dobrą opinią. Komentarze wystawianie przez innych klientów na pewno będą bardzo pomocne w podjęciu decyzji. Do tego pokażą nam, jak dana firma reaguje, gdy pojawia się problematyczna sytuacja, która wymaga podjęcia konkretnych działań. Poza tym pamiętajmy, by nigdy nie wysyłać pieniędzy osobom, które zamieszczają różne przedmioty na sprzedaż, na różnych portalach społecznościowych lub takich, które są przeznaczone do umieszczania ogłoszeń drobnych, lokalnych. Lepiej jest w tym przypadku spotkać się ze sprzedawcą, obejrzeć przedmiot i dopiero zapłacić, niż dokonać przelewu i liczyć na jego uczciwość.

Nigdy nie mamy gwarancji, że odzyskamy pieniądze, kiedy będzie coś nie tak, lub co gorsza sprzedający w ogóle nie wyśle przedmiotu, usunie swoje konto. Dlatego wybierajmy sprawdzone sklepy, które nie mogą zniknąć z dnia na dzień. Warto również wybierać przesyłki rejestrowane. Dzięki temu wiemy, gdzie znajduje się nasza paczka, możemy sprawdzić przewidywany czas dostawy. W przypadku zaginięcia przedmiotu łatwiej będzie wyjaśnić sytuację, niż kiedy wybieramy przesyłkę zwykłą, nierejestrowaną.

Chroń swoje dane

Nie możemy również zapominać o tym, żeby zachować ostrożność w podawaniu naszych danych przez internet. Jeśli mamy jakieś wątpliwości należy skontaktować się z bankiem i zapytać o procedury. Niedopuszczalne jest, aby np. system prosił o wpisanie kilku kodów jednorazowych podczas dokonywania płatności. Jeśli coś wyda nam się podejrzanie, należy to zgłosić, a wcześniej zadzwonić i upewnić się, czy na pewno wszystko jest w porządku.
Bezpieczne zakupy w internecie są możliwe. Jednak powinniśmy być ostrożni i sprawdzać u kogo ich dokonujemy. Chociaż jest obecnie wiele narzędzi, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa np. ochrona bankowości, to jednak musimy sami także uważać na to, jakich działań dokonujemy w internecie. W przeciwnym razie możemy stać się ofiarą oszustwa. Nie zapominajmy również, by transakcje opłacać z zaufanego połączenia, najlepiej domowego. Darmowe sieci WiFi, do których każdy ma dostęp, nie są najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli będziemy rozważnie dokonywali zakupu, omijali podejrzane transakcje to nasze zakupy będą bezpieczne. W razie wątpliwości warto poczytać opinie, zadzwonić do sklepu lub do swojego banku i zapytać o niepokojące nas rzeczy. Pamiętajmy, że lepiej jest reagować wcześniej i rezygnować z podejrzanych transakcji.