Co importer z Chin musi wiedzieć?

Co importer z Chin musi wiedzieć?

W ostatnich latach coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na import towarów z Chin. Są to osoby, które chcą zwiększyć konkurencyjność swojego przedsiębiorstwa na rynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy z chińskimi kontrahentami koniecznie trzeba dowiedzieć się, jakich formalności należy dopilnować.

O czym powinien pamiętać importer z Chin?

Polscy przedsiębiorcy bardzo często czują się zagubieni w gąszczu przepisów dotyczących importu z krajów azjatyckich. Prawda jest jednak taka, że atrakcyjne ceny to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę przy rozważaniu ewentualnej współpracy.

Bardzo ważne jest sprawdzenie rzetelności poszczególnych kontrahentów, zanim zdecyduje się na podpisanie z nimi umowy. Chińskie firmy bardzo często wymagają dokonania przedpłaty przed zamówieniem konkretnej ilości towarów, Dlatego warto wcześniej wyszukać w internecie informacje na ich temat, by dowiedzieć się, czy wyróżniają się one uczciwością. Nie bez znaczenia jest również jakość towarów.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że Chińczycy wytwarzają towary nie tylko wysokiej jakości, ale także produkty wyjątkowo niskiej klasy, czego nie jest w stanie zrekompensować nawet najniższa cena. A tymczasem jakość produktów ma ogromne znaczenie dla sukcesu przedsięwzięcia.

W jaki sposób płacić za import z Chin?

Każdy importer z Chin powinien także zainteresować się kwestią tego, w jakiej formie będzie musiał dokonać zapłaty za zamówione towary. Bardzo często konieczne okazuje się posiadanie karty kredytowej. Warto pamiętać o tym, że transakcje z chińskimi kontrahentami zazwyczaj obliczane są w dolarach amerykańskich, toteż osoby nastawione na nawiązanie dłuższej współpracy, powinny założyć konto walutowe, które eliminuje konieczność zapłaty niekorzystnych dla klienta prowizji. Konto walutowe jest dobrym rozwiązaniem jedynie w przypadku dłuższej współpracy, ponieważ jego utrzymanie bywa dość kosztowne.

Jak długo czeka się na towary z Chin?

Każdy importer z Chin powinien zdawać sobie sprawę z tego, że przy nawiązywaniu transakcji z kontrahentami należy zainteresować się długością oczekiwania na zamówione dobra. Pomimo tego że towar zostanie wysłany od ręki, przyjęta metoda transportu będzie decydować o tym, jak szybko znajdzie się on w Polsce. Bardzo często zdarza się, że zakupiony przez polskich kontrahentów towar znajduje się dopiero na etapie produkcji, a przewidywana wysyłka odbędzie się dopiero za kilka miesięcy. Może być to sporym utrudnieniem dla tych osób, które nastawione są na osiągnięcie szybkich zysków. Dlatego też jeszcze przed nawiązaniem współpracy należy dokładnie zorientować się w warunkach i czasie dostawy.

Ogromne znaczenie będzie miała przyjęta forma transportu – kontenery wysyłane do Polski drogą morską mogą znajdować się w transporcie nawet przez wiele tygodni. Podsumowując, każdy importer z Chin powinien zainteresować się wieloma kwestiami, które pozwolą mu na nawiązanie bezproblemowej, skutecznej współpracy z chińskimi kontrahentami.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Discolm – bezpośrednim krakowskim importerem z Chin