Czy warto się szkolić?

Z roku na rok rośnie liczba firm szkoleniowych i oferowanych jest coraz więcej różnego typu szkoleń, praktycznie z każdej branży. Pracodawcy zasypywani są wręcz ofertami, a pracownicy kuszeni atrakcyjną lokalizacją miejsca szkolenia czy ciekawym cateringiem. Czy jednak warto się szkolić? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna- oczywiście, że warto. Kluczem sukcesu jest znalezienie właściwej firmy szkoleniowej i dobrych, fachowych trenerów, ale udział w szkoleniach jest w dzisiejszych czasach koniecznością.

Szkolenia pozwalają nam oswoić lęk przed nowościami

Nie oszukujmy się – wielu z nas wykonuje swoją pracę przez wiele lat i popada w rutynę. Wystarczy pojawienie się jakiekolwiek innowacji, a praca zaczyna w nas budzić przerażenie. Systematyczne szkolenia i to niekoniecznie z naszej codziennej pracy oswajają nasz lęk przed nowościami. Warto podjąć aktywność w dziedzinach, które nas po prostu interesują. Łatwiej nam będzie otworzyć się na nowe wiadomości, rozwiniemy swoje umiejętności, co być może pozwoli nam na osiągniecie czegoś więcej w przyszłości. Nie obawiajmy się dziedzin, które są dla nas zupełnie nowe. Każdy z nas ma jakieś braki i naprawdę nie wszyscy jesteśmy wyjątkowo zdolni. Podjęcie nowych wyzwań z pewnością rozbudzi naszą kreatywność. Kolejna zaleta szkoleń tkwi w znanej naukowcom prawdzie, że wiedza jako taka, ulega przedawnieniu.

Według specjalistów z dziedziny zasobów ludzkich, wiedza popada w zapomnienie już w dwa lata po jej zdobyciu. Inwestowanie w kapitał intelektualny jest więc bardzo ważnym czynnikiem rozwoju nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy. Warto pamiętać, że żyjemy w jednaj z najbardziej dynamicznych epok w dziejach ludzkości. Zmiany są na porządku dziennym, a innowacje techniczne pojawiają się praktycznie każdego dnia. Jesteśmy świadkami odkrywania nowych metod leczenia, komunikacji i wielu innych rzeczy. Co za tym idzie zmieniają się przepisy prawne i sytuacje społeczne. Jeśli ktoś uważa, ze można się wykształcić, a później wykonywać swój zawód aż do śmierci, bardzo się myli. Człowiek musi uczyć się całe życie i nie może wpaść w stagnację.

Szkolenia są bardzo popularne, a ich ilość może przytłaczać

Nie musimy brać udziału w każdym szkoleniu, które jest nam oferowane. Sterty zdobytych certyfikatów nie świadczą o Twoich umiejętnościach. Wielu pracodawców nadal nie docenia siły szkoleń lub rezygnuje z nich za względu na trudną sytuację ekonomiczną firmy. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli pracodawca nie skieruje Cię na szkolenie, sam powinieneś zadbać o swój rozwój zawodowy i prywatny. Zdobyta w trakcie szkoleń wiedza może być dużym wsparcie w dalszej, zawodowej drodze.