Ile bierze księgowa za prowadzenie jednoosobowej firmy?

księgowa

Każdy, zarówno doświadczony, jak i początkujący przedsiębiorca wie, że prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem różnego rodzaju wydatków. Prowadzenie księgowości nie należy do prostych rzeczy, dlatego osoby zakładające jednoosobowe firmy często decydują się na pomoc księgowej. Przed zatrudnieniem specjalistki z biura rachunkowego, warto jednak dowiedzieć się, jakimi kryteriami kierować się poszukując takich usług i jaki jest średni koszt księgowości JDG.

Od czego zacząć poszukiwanie księgowej?

Jedną z pierwszych rzeczy, o jakich trzeba pomyśleć po założeniu swojej firmy to wybór biura rachunkowego i księgowej. Aby sprawdzić koszt księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej, użytkownicy wpisują najczęściej w Google hasło nawiązujące zarówno do usługi, jak i miasta, w którym będzie prowadzona firma, np. „Biuro Rachunkowe Będzin”. Na wyświetlonych przez wyszukiwarkę stronach sprawdzają ceny poszczególnych usług, dzięki czemu w prosty sposób mogą się zorientować, jaki jest koszt uzyskania pomocy księgowej w rozliczaniu działalności. Jak zatem wygląda cennik usług księgowych?

Jaki jest koszt księgowości JDG?

Cena usług księgowych jest jednym z kryteriów, na podstawie którego wybiera się biuro rachunkowe.  Stawki tego typu biur są dość zróżnicowane, jednak przeważnie koszt księgowości JDG mieści się w przedziale od 200 do 400 złotych miesięcznie.

Cena księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej może być uzależniona od ilości dokumentów kosztowych. To naturalne, że im więcej pracy zleci się księgowej, tym większą kwotę zapłaci się za jej usługi.

Koszt księgowości JDG jest również w dużej mierze uzależniony od doświadczenia, a także renomy placówki. Im bardziej doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy, tym koszt usług księgowych będzie wyższy.

Księgowość prowadzona przez znane biuro rachunkowe będzie kosztować nawet o kilkanaście procent więcej w porównaniu z ceną, jaką zaoferuje mniejsza lub nowo otwarta placówka rachunkowa.

Co w przypadku, gdy osoba zakładająca JDG zdecyduje się samodzielnie prowadzić księgowość? Przede wszystkim będzie musiała się wtedy liczyć z kosztami zakupu oprogramowania, które jest do tego przeznaczone. Jego ceny wynoszą od około 500 do nawet 2000 zł. Na niektóre programy trzeba przedłużać licencje lub wykupić aktualizację. Wiele systemów wymaga wykupienia abonamentu, którego miesięczny koszt waha się pomiędzy 20 a 50 zł.

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku współpracy z biurem rachunkowym, księgowa nie tylko zajmuję się finansami jednoosobowej działalności gospodarczej, co minimalizuje ryzyko niedopatrzeń i błędów, ale także staje się reprezentantem firmy w urzędzie skarbowym i ZUS.

Koszty księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej a podatki

Jednoosobowe działalności gospodarcze obowiązuje księgowość uproszczona. Jest to tzw. mała księgowość. Przedsiębiorca ma możliwość wybrać jedną z trzech form opodatkowania:

  • rozliczanie na zasadach ogólnych – jednoosobowa działalność gospodarcza może rozliczać się w taki sam sposób, jak to robią osoby zatrudnione na etacie, czyli za pośrednictwem skali podatkowej. W tym przypadku obowiązują dwie stawki. Pierwsza to 12% do progu w wysokości 120 000 zł osiąganego dochodu, a druga to 32% powyżej tej kwoty. Można również zastosować 30 000 kwoty wolnej od podatku;
  • podatek liniowy – gdzie niezależnie od dochodu będzie się płacić 19% podatku. W tym przypadku nie można liczyć na kwotę wolną od podatku. Ta opcja sprawdza się w przypadku wysokich dochodów oraz stosunkowo wysokich kosztów prowadzenia własnej działalności;
  • ryczałt od przychodów ewidencyjnych – w przypadku tej opcji, należność dla urzędu skarbowego naliczana jest nie od dochodu, lecz od przychodu. Tutaj koszty prowadzenia firmy nie mają znaczenia. Stawka ryczałtu jest zależna od typu konkretnej działalności. Dzięki tej opcji często można uzyskać wysokie oszczędności.

 

Należy pamiętać, że przy JDG podatek nie jest odprowadzany w zeznaniu rocznym, ale w trybie miesięcznym lub kwartalnym w formie zaliczek przekazywanych do urzędu skarbowego. Z tego względu pomoc biura rachunkowego jest nieoceniona nie tylko pod względem dobrania najlepszej opcji rozliczania się z fiskusem, ale też właściwie obliczonych kwot zaliczek na podatek dochodowy i terminowego ich odprowadzania.