Jak założyć własną firmę

Każdy pracujący na etacie, dla kogoś niejednokrotnie miał wizję prowadzenia własnej firmy, w której to on będzie zatrudniał i przy niewielkim wysiłku zarabiał. Wszyscy marzą o tym, żeby posiadać swój dochodowy biznes, który pozwoli nie tylko na elastyczne godziny pracy, ale również da większe możliwości finansowe niż praca od 8-16 u kogoś. Z perspektywy pracownika prowadzenie firmy wydaje się proste i przyjemne, jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Jak założyć własną firmę?

Własna firma – od czego zacząć?

Jak założyć własną firmęNajważniejszy oczywiście jest pomysł. Bez konkurencyjnego pomysłu, który wypełni na rynku jakąś nisze nie mamy co liczyć na powodzenie naszego biznesu. Piąta pizzeria na tej samej ulicy, niczym się nie wyróżniająca na pewno się nie sprawdzi. Powinniśmy postawić na coś unikatowego. A dodatkowo zanim zdecydujemy się zainwestować oszczędności życia powinniśmy zrobić gruntowne rozeznanie wśród potencjalnych klientów. Przeprowadzić ankietę wśród sąsiadów, czy grupy docelowej na przykład wśród rodziców przedszkolaków. Wszystko zależy od naszego pomysłu.

W internecie sporo jest też gotowych pomysłów na biznes, z których można skorzystać na zasadzie franczyzy. Ten pomysł sprawdzi się dla każdego, kto nie może się zdecydować jaki rodzaj biznesu będzie dla niego odpowiedni. Zwykle dostajemy gotowy biznes plan i zasady działania – to wielkie ułatwienie dla osób początkujących. Kiedy już się na coś zdecydujemy pozostaje nam założyć firmę.

Jak założyć własną firmę?

O ile wybór odpowiedniej branży może być dosyć problematyczny, o tyle założenie własnej firmy w dzisiejszych czasach jest dosyć proste. Możemy to zrobić w jednym okienku w urzędzie – tam składamy wszystkie niezbędne dokumenty i deklaracje oraz niezbędne podpisy. Automatycznie zostaniemy zgłoszeni do ZUS, oraz Urzędu Skarbowego. Firmę możemy również założyć przy pomocy banku dodatkowo uzyskując niezbędną pomoc i odpowiedź na wszystkie pytania, które się pojawią. Bank pośredniczy pomiędzy osobą chcącą założyć działalność, a urzędem.

W dzisiejszych czasach rejestracji firmy można też dokonać bez wychodzenia z domu, przez internet. W tym celu należy jednak posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany, oraz założyć konto na platformie CEIDG. Założyć profil zaufany oraz profil CEIDG można w każdej chwili przez internet, bezpłatnie. Gdy posiadamy już wszystkie niezbędne profile wchodzimy po prostu na stronę CEIDG i tam jesteśmy przeprowadzani krok po kroku przez proces rejestracji. Jeśli nie mamy lub nie chcemy zakładać profilu zaufanego możemy odpowiedni wniosek wypełnić online na stronie CEIDG, a następnie umówić się na podpisanie go w odpowiednim urzędzie.

Bez względu na to, który sposób wybierzemy zawsze możemy skorzystać z infolinii, na której pracownicy urzędu udzielą niezbędnych informacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*