Niezwykle skuteczna technika do efektywnej pracy Pomodoro

Kto z nas nie chciałby robić więcej w krótszym czasie i zarabiać więcej pracując mniej? Na pewno każdy marzy o znalezieniu sposobu na taki komfortowy tryb pracy. Okazuje się, że taka technika została wynaleziona dawno temu i jest bardzo prosta.

Pomodoro, bo właśnie o niej mówimy, to technika skutecznego zarządzania czasem

Jest ona bardzo prosta w swoich założeniach. Polega na tym, że mamy pracować w cyklach po 25 minut. Po każdym takim cyklu następuje 5 minut przerwy. Gdy wykonamy cztery takie cykle pracy możemy pozwolić sobie na dłuższą przerwę. W działaniu tym chodzi jednak przede wszystkim o to, aby przez 25 minut maksymalnie skupić się na wykonywanej czynności. Warto, więc przed rozpoczęciem pracy nakreślić sobie plan. Można na przykład wypisać wszystko, co mamy dzisiaj do zrobienia a następnie realizować to w odcinkach po 25 minut. Do stosowania techniki przydają się narzędzia takie jak aplikacje, programy komputerowe czy zwykły minutnik kuchenny. Czas pracy i przerw można nieco zmodyfikować ważne jest natomiast to, żeby znacznie dłużej pracować niż odpoczywać. Gdy usłyszymy powiadomienie, że czas pracy minął, mamy bezwzględnie przerwać nasze zajęcie. Wszystko to jest celowe, gdyż badania udowodniły, że taki właśnie tryb przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy.

Pomodoro sprawdzi się przy wykonywaniu wielu zadań

Szczególnie podczas pracy przy komputerze, jeśli ktoś zajmuje się pisaniem bloga, artykułów czy wykonuje tłumaczenia. Warto stosować tę technikę także wtedy, gdy chcemy zmusić się do wykonania zadań, których zwykle nie podejmujemy. Załóżmy, że ktoś pragnie uczyć się języka niemieckiego, jednak w ogóle nie zaczął, bo to zadanie wydaje mu się bardzo długie. Jeśli założy sobie, że będzie słuchał lekcji z niemieckim tylko przez 25 minut to łatwiej będzie mu się do tego zabrać. W ten sposób po paru miesiącach choćby nieregularnej nauki okaże się, że uczeń przyswoił całkiem dużo materiału. Podobnie technikę pomodoro można wykorzystać do sprzątania piwnicy, która to od miesięcy czeka na to działanie. Gdy w każdą sobotę wykonamy na przykład dwa cykle pomodoro sprzątania już po paru tygodniach okaże się, że zadanie zostało wykonane.

Warto przetestować technikę pomodoro na sobie, bo daje ona bardzo dobre efekty. Uczy koncentracji na jednym zadaniu i wpaja dobre nawyki. Zwykle okazuje się, że jeśli rano zabierzmy się do pracy wraz z pomocą techniki, to bardzo szybko wykonamy potrzebne zadania a jednocześnie pozostanie nam dużo energii na resztę dnia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*