Skąd wziąć pieniądze na firmę

Każdy z nas chociaż raz w życiu marzył o tym, żeby otworzyć własną firmę. Zatrudniać pracowników, samemu mieć elastyczne godziny pracy i zarabiać miliony. To wizja cudownej przyszłości jednak nie do końca łatwa do zrealizowania. Poza posiadaniem genialnego pomysłu, który przyniesie spektakularny sukces trzeba jeszcze dopełnić kilku formalności. I oczywiście posiadać pieniądze na start. Tu należy pamiętać, że nie wystarczy mieć wystarczającą ilość pieniędzy na samo rozpoczęcie biznesu. Ale należy się również przygotować na to, że przez kilka pierwszych miesięcy działalności firma może nie przynosić zysków. Trzeba zabezpieczyć więc odpowiednią kwotę pieniędzy która pozwoli nam spokojnie rozwijać biznes bez martwienia się o rachunki, paliwo, czy jedzenie. Skąd wziąć pieniądze na firmę?

Skąd wziąć pieniądze na firmę?

Skąd wziąć pieniądze na firmęZ jakiego źródła pozyskać pieniądze na firmę? Oczywiście najlepiej byłoby te pieniądze oszczędzić. Jednak po pierwsze obecne źródło dochodu musi być na tyle wysokie, żebyśmy mogli pieniądze odłożyć. A po drugie oszczędzanie przeciąga otwarcie firmy w czasie. Co w przypadku niektórych biznesów, na przykład z branży informatycznej może się okazać zgubne. Szybko rozwijający się rynek informatyczny sprawia, że niektóre technologie, czy pomysły są przestarzałe już nawet po kilku miesiącach.

Drugą bardzo korzystną opcją dla przyszłego przedsiębiorcy są dotacje, te pochodzące z lokalnego urzędu pracy, czy unii europejskiej. Ich ogromnym plusem jest to, że w większości przypadków jeśli uda nam się prowadzić firmę wystarczająco długo (zwykle jest to 12 miesięcy) to są one bezzwrotne. Ich kwoty sięgają niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Więc jeśli uda nam się spełnić wszystkie wymogi i przedstawić biznesplan poparty dogłębną analizą rynku może to być dla nas rozwiązanie bardzo korzystne.

Skorzystaj z pożyczek

Jeśli nie spełniamy któregoś z wymogów urzędu pieniądze potrzebne na otwarcie firmy możemy również pożyczyć. Tu opcje mamy dwie, możemy spróbować namówić naszych bliskich na pożyczkę na zerowy, lub bardzo niski procent. Jeśli wiemy, że w naszym otoczeniu jest ktoś kto posiada spore rezerwy gotówki warto zwrócić się do niego o pomoc. Możemy też pożyczyć pieniądze od banku. Będzie to pożyczka z procentem, jednak mamy pewność, że jeśli będziemy regularni w spłatach bank nie zwróci się do nas o natychmiastowy zwrot całej kwoty jak to może być w przypadku pożyczki od znajomych lub rodziny.

Znajdź sponsora

Możemy też poszukać sponsora. Jeśli nasz pomysł na biznes jest nowatorski, a jego sukces gwarantuje analiza rynku i potencjalnych potrzeb możemy spróbować poszukać kogoś, kto będzie chciał w nas zainwestować. Sprawdzi się to przy biznesach, które mogą wygenerować duże zyski – uzyskamy wtedy pieniądze na rozwój, a nie będziemy musieli spłacać długu przez kilka, czy kilkadziesiąt lat. Sponsorzy bardzo często 'odbierają’ swój wkład w późniejszych udziałach w zyskach.

2 Komentarze

  1. Ciekawy artykuł.
    Apropo pieniedzy na firme to mi udalo sie dostac z BGK 84 000 zł 🙂 Kazdy da rade, do reki kochani wczesniej tylko 1 ksiazka Sekrety 12 sposobow jak zdobyc pieniadze na firme, autor Jazdzyk.

    Tam gosciu fajnie wszystko konkretnie opisal co i jak 🙂

  2. Znajdź sponsora. Może warto żebyście napisali coś więcej jak szukać sponsorów. Pamiętam, że gdy ja miałam pomysł na swój biznes to nikt nie chciał mnie wesprzeć.
    Warto rozwinąć ten artykuł o dokładniejszą instrukcję np.: można poszukać prezesów firm działających w Twojej branży na linkdedin potem email finderem np. contact-hunter.com lub każdym innym – wygenerować prawdziwy, bezpośredni kontakt do nich i wysłać prośbę o spotkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*