Jakie są objawy zużycia sprzęgła?

Jakie są objawy zużycia sprzęgła

Zanim przejdziemy do omawiania objawów zużycia, musimy chociażby w kilku słowach wyjaśnić, jak w ogóle sprzęgło samochodowe działa i jaką pełni funkcję w samochodzie. W naszej opinii pomoże to lepiej zrozumieć objawy zużycia i z czego one wynikają.

W samochodzie z manualną skrzynią biegów owa skrzynia nie jest połączona z silnikiem na stałe, a przy pomocy urządzenia, które pozwala to połączenie w miarę potrzeb rozłączać i łączyć ponownie. Dzięki temu możliwa jest płynna zmiana biegów pozwalająca na dopasowanie przełożenia do sytuacji na drodze. Wspomnianym urządzeniem jest właśnie skrzynia biegów zbudowana z tarcz ciernych, które kiedy są do siebie dociśnięte zapewniają stabilne połączenie, a po wciśnięciu pedału sprzęgła pozwalają na zmianę przełożenia.

Tarcze cierne z czasem się zużywają, co jest zupełnie normalne i przewidziane przez konstruktorów. Kiedy to się dzieje sprzęgło zaczyna szwankować, co może się objawiać następującymi symptomami:

  • Moc silnika nie jest przekazywana na koła — w takiej sytuacji tarcze nie są w stanie wygenerować wystarczającego tarcia, przez co nie tworzą wystarczająco mocnego połączenia i silnik co prawda generuje moc, ale tylko jej część udaje się przekazać dalej.

  • Problemy ze zmianą biegów — płynna zmiana biegu jest możliwa, kiedy wał napędowy wychodzący z silnika i skrzynia biegów mogą się wobec siebie poruszać niezależnie. Jeśli sprzęgło nie może tego zapewnić, to zmiana biegów jest utrudniona.

  • Trudności podczas ruszania — jeśli ruszanie z miejsca staje się problematyczne, a o płynność coraz trudniej to może wskazywać na fakt, że okres żywotności sprzęgła zbliża się do końca.

Jeśli w swoim samochodzie odczuwasz dowolny z tych problemów, to czym prędzej udaj się na wizytę do mechanika, ponieważ twoje sprzęgło najprawdopodobniej nadaje się do wymiany lub pojawił się inny problem, którym musisz się czym prędzej zająć.

Materiał zewnętrzny