Co warto wiedzieć odnośnie Bitcoina?

Co warto wiedzieć odnośnie Bitcoina

Rynek kryptowalut z roku na rok nieustannie się rozrasta. Jedną z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych walut jest Bitcoin. Coraz więcej osób decyduje się też na handel wirtualnymi walutami. Aby było to nie tylko skuteczne, ale i opłacalne, warto wcześniej dowiedzieć się kilku najważniejszych informacji odnośnie najpopularniejszej kryptowaluty – Bitcoina. Czym dokładnie jest Bitcoin? Jakie są jego najważniejsze wady i zalety? Gdzie go kupić? W jaki sposób można prowadzić handel i na nim zarabiać?


Czym tak właściwie jest Bitcoin?

Bitcoin to nic innego, jak wirtualna waluta. Został stworzony przez jednego lub grupę nieznanych autorów, którzy działali pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Ich najważniejszym celem było stworzenie waluty, która byłaby całkowicie wolna – pozbawiona nadzoru rządu czy jakichkolwiek dodatkowych opłat lub podatków pobieranych za dokonywanie transakcji. Docelowo Bitcoin miałby stworzyć całkowicie legalną alternatywę dla klasycznych walut. Choć jego wartość stale jest zmienna, obecnie wiele firm przyjmuje już tego rodzaju płatność za usługi czy towary.
Bitcoiny można nabyć na przykład na giełdach kryptowalut lub od osób prywatnych. Aby móc przechowywać kryptowalutę konieczne jest również założenie portfela. Do wyboru jest co najmniej kilka opcji, można zdecydować się na typ offline, mobilny, przeglądarkowy lub w formie aplikacji na komputery stacjonarne.


Bitcoin – najważniejsze zasady działania

W przypadku Bitcoinów wyróżnia się dwa podstawowe mechanizmy, na których opiera się system.

  • Mining nazywany również wykopywaniem polega na tworzeniu tak zwanych łańcuchów. Osoby, które wydobywają bloki i łączą je w ciąg, nazywane są również górnikami. Podczas tworzenia łańcucha powstają nowe jednostki kryptowaluty.
  • Blockchain jest technologią, w której zapisywane są wszystkie transakcje dotyczące Bitcoina. Mogą być one również grupowane przez górników, a następnie łączone w jeden, duży łańcuch.


Bitcoin – wady i zalety

Bitcoin staje się coraz popularniejszy ze względu na swoje liczne zalety. Podstawową z nich jest przede wszystkim łatwość użytkowania. W transakcjach uczestniczą jedynie użytkownicy – nie ma żadnych pośredników. Bitcoiny trafiają niemal natychmiast na konto odbiorcy i nie ma konieczności przewalutowania – co nie tylko zajmuje dużo czasu, ale nierzadko jest również kosztowne i nieopłacalne. Co więcej, samo korzystanie z waluty jest wyjątkowo bezpieczne, a skala kradzieży czy włamań jest znacznie niższa niż w przypadku tradycyjnych walut. Z kolei dzięki temu, że Bitcoin ma określony maksymalny limit, nie występuje zjawisko inflacji, co mogłoby skutecznie pogarszać jego wartość.


Choć wad Bitcoinów jest zdecydowanie mniej, z pewnością trzeba wymienić niestabilny i wyjątkowo podatny na nagłe wahania kurs. Z tego względu niedoświadczone osoby, które próbują się wzbogacić na Bitcoinie mogą zamiast tego dużo stracić.


Jak zarabiać na Bitcoinie?

Istnieje kilka sposobów, które pozwalają zarabiać na Bitcoinie. Do najprostszej zalicza się po prostu zakup kryptowaluty – najlepiej zrobić to, gdy kurs jest niski – a następnie odsprzedanie jej, gdy ceny pójdą w górę. Różnica między ceną sprzedaży a ceną kupna jest w tym przypadku zyskiem. Wiele osób decyduje się również na udzielanie pożyczek w Bitcoinach, jednak w tym celu konieczne jest dysponowanie dużym kapitałem. Innym rozwiązaniem jest tak zwany arbitraż, czyli zakup Bitcoinów na giełdzie, a następnie sprzedanie ich w wyższej cenie na innej giełdzie.