Jakie są wady i zalety grupowego ubezpieczenia na życie?

Jakie są wady i zalety grupowego ubezpieczenia na życie

Każdy, kto kiedykolwiek rozważał wybór ubezpieczenia na życie, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo rozległy jest to temat. Podjęcie decyzji o wyborze najlepszego ubezpieczenia nigdy nie jest proste. Dodatkowe trudności pojawiają się w sytuacji, gdy nie mamy w tej kwestii większego doświadczenia, a oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo obszerna. W takiej sytuacji najczęstszym pytaniem jest to, czy zdecydować się na indywidualny czy może grupowy wariant ubezpieczenia. Jakie są wady i zalety polisy grupowej? Sprawdź!

Ubezpieczenia na życie indywidualne a grupowe – cena

Nie da się ukryć, że nierzadko jednym z decydujących argumentów dotyczących zakupu ubezpieczenia na życie jest jego cena. I choć przy wyborze produktu, którego zadaniem jest ochrona naszego życia i zdrowia nie powinniśmy zwracać uwagi tylko na kwestie finansowe, często nie da się tego uniknąć. Jest to szczególnie częste w dzisiejszych czasach, które są pewne niepewności, a dla wielu osób znaczenie ma każda wydawana złotówka. Który wariant ubezpieczenia na życie okaże się lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji?

Nie da się ukryć, że grupowe ubezpieczenia na życie pod kątem ceny wypadają znacznie korzystniej niż polisy indywidualne i w tej materii zyskują nad nimi znacznie większą przewagę. Przyczyna o wiele niższej ceny jest prosta – większa liczba osób objętych tą samą polisą pozwala na znacznie niższą opłatę. Jedne z tańszych ubezpieczeń grupowych to koszt kilkudziesięciu złotych miesięcznie, jednak to zależne jest od wybranej oferty.

Polisa grupowa i indywidualna – zakres ochrony

Na jaki zakres ochrony możemy liczyć w przypadku grupowej polisy na życie? Czy jest on taki sam lub podobny jak w wariancie indywidualnym ubezpieczenia na życie? Niestety, dla wielu osób niska i przez to atrakcyjna cena grupowej polisy wiąże się z mniejszym zakresem ochrony w porównaniu z wariantem indywidualnym. Wynika to z faktu, że taki rodzaj ubezpieczenia jest dostosowany do dużej grupy osób, przez co bierze pod uwagę popularne i uniwersalne ryzyka.

Innymi słowy, wybór grupowego ubezpieczenia na życie sprawia, że możemy nie być chronieni we wszystkim aspektach, na których tak naprawdę nam zależy lub nie będziemy mogli rozszerzyć o go o dodatkowe funkcje, jak chociażby opcja oszczędnościowa. Wybór grupowej polisy jest swego rodzaju kompromisem, dlatego zanim się na nie zdecydujemy musimy pamiętać o tym, że ten rodzaj polisy powinien być przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb. 

Różne formy ubezpieczenia na życie a niezbędne formalności

Decydując się na zakup ubezpieczenia na życie musimy pamiętać, że jego nieodłącznym elementem jest dopełnienie formalności. Tutaj zdecydowanie wygrywa grupowa polisa na życie. Główne ze względu na to, że wysokość składki i dotyczy nie tylko nas samych, ale większej liczby osób w przeciwieństwie do wariantu indywidualnego.

W przypadku indywidualnej polisy na życie formalności jest znacznie więcej. Agent ubezpieczeniowy przeprowadza z nami szczegółowy wywiad, na podstawie którego jest w stanie ocenić nasz stan zdrowia i tym samym sprawdzić, czy nie zatajamy istotnych informacji z nim związanych. 

Materiał zewnętrzny