Dochód pasywny – co warto wiedzieć?

dochód pasywny

Dochód pasywny to bardzo popularne pojęcie, gdyż wiąże się ono z modną ostatnio wolnością finansową. Warto wiedzieć, czego dokładnie dotyczy to pojęcie i jak można ową, upragnioną wolność finansową uzyskać.

Dochód pasywny – na czym polega?

Dochód jest pojęciem często używanym w nomenklaturze podatkowej i oznacza on różnicę między przychodem a kosztami. Źródłem przychodów dla większości społeczeństwa jest praca zarobkowa. Regularne wypełnianie obowiązków zawodowych przynosi wpływy i buduje przychód. Niestety zaprzestanie chodzenia do pracy będzie skutkowało brakiem pieniędzy. Ta reguła w przypadku dochodu pasywnego nie sprawdza się. Najprościej mówiąc, dochód pasywny to profity finansowe otrzymywane przez długi czas za pracę, która została wykonana tylko raz. Przykładem dochodu pasywnego mogą być dywidendy wypłacane akcjonariuszom spółek, pobieranie odsetek z tytułu wpłaconych funduszy na lokacie lub czerpanie zysków ze sprzedaży napisanej książki.

dochód pasywny

Dochód pasywny – dlaczego warto go mieć?

Zaletą dochodu pasywnego jest to, że otrzymuje się profity finansowe za raz wykonaną pracę lub inwestycję. Jest to źródło dochodu, które jest niezależne od aktualnego zaangażowania. Może to być świetny dopływ środków pieniężnych, które można odkładać lub przeznaczać na kolejne inwestycje przynoszące kolejny dochód pasywny. Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w wyniku której osoby osiągające dochód pasywny mogą się z niego utrzymać i mogą zrezygnować z tradycyjnej pracy zarobkowej. Takie osoby są nazywane rentierami. Wspomniana wcześniej wolność finansowa to właśnie możliwość zaspokojenia swoich potrzeb finansowych ze środków dochodu pasywnego. Nic więc dziwnego, że ta definicja jest tak bardzo popularna wśród inwestorów, a często jej osiągnięcie jest dla nich głównym celem.

Dochód pasywny a inwestycje w mieszkania – czy warto?

Kupowanie i wynajmowanie nieruchomości jest od lat popularną formą lokowania pieniędzy. Jest to sposób, który może przynieść całkiem spore zyski. Inwestorzy liczą bowiem na wzrost wartości nieruchomości, co pozwoli na osiągnięcie dużych środków finansowych. Jest to obarczone jednak ryzykiem i trzeba mieć na uwadze, że rozwiązanie to wiąże się z długim horyzontem czasowym. Dobrym wyjściem na uzyskanie dochodu pasywnego z kupionej nieruchomości jest jej wynajęcie. Dochodem pasywnym stanie się dla inwestora wpłacany regularnie czynsz. Tak więc inwestycje w mieszkania mogą dać inwestorowi dwa rodzaje dochodu. Jeden będzie wiązał się ze wzrostem wartości nieruchomości, natomiast drugi będzie związany z pobieraniem czynszu i będzie dochodem pasywnym.

dochód

Inne formy dochodu pasywnego

Osoby, które posiadają nieruchomość lub samochód mogą z powodzeniem udostępnić przestrzeń reklamową i dzięki temu zdobyć miesięczne środku w postaci dochodu pasywnego. Spore pieniądze można otrzymać za reklamę na budynku w centrum miasta lub przy głównej, ruchliwej ulicy.
Ostatnio bardzo popularną formą zarabiania jest prowadzenie bloga i zarabianie na linkach partnerskich, poradach lub płatnych ofertach. Wymaga to jednak sporego zaangażowania, gdyż strona musi przyciągnąć uwagę innych osób.

Dochód pasywny to popularne ostatnio pojęcie, które wiąże się z wolnością finansową. Niektórym osobom udaje się ją uzyskać i mogą pozwolić sobie na utrzymywanie się tylko z dochodu pasywnego.