Leasing czy wynajem samochodu dostawczego?

Trudno wyobrazić sobie wygodne funkcjonowanie na co dzień bez samochodu. Brak auta firmowego to spory problem, który trzeba stosunkowo szybko rozwiązać. Jak mają bowiem funkcjonować biznesy, jeżeli nie posiadają na przykład samochodu dostawczego? Man FS oferuje możliwość wygodnego finansowania samochodów ciężarowych, dostawczych oraz autobusów. Dzięki temu łatwiej podjąć decyzję, czy zdecydować się na wynajem samochodu dostawczego, czy też wziąć samochód w leasing. 

Leasing samochodu dostawczego 

Firmy decydują się na jedno z dwóch rozwiązań, dzięki któremu mogą na co dzień wykorzystywać samochody dostawcze. Pierwsza chyba najpopularniejsza opcja to leasing. Decydując się na wzięcie samochodu w leasing, najczęściej trzeba uiścić pewną kwotę na start, a następnie zdecydować się na raty, które będą płacone co miesiąc. Po zakończeniu umowy leasingu auto można wykupić. Jeżeli się tego nie zrobi, ponieważ nie jest to koniecznością, wszystkie dotychczas zainwestowane w samochód pieniądze przepadają. Inna opcja to wynajem samochodu dostawczego. Można powiedzieć, że to wynajem długoterminowy. Firma decyduje się na  wynajęcie samochodu na określony czas. Co miesiąc płaci określoną kwotę za użytkowanie auta, a kiedy wygaśnie umowa, auto po prostu wraca do salonu. W tym przypadku pojawiają się jednak często dodatkowe obostrzenia, które mogą dotyczyć na przykład limitu kilometrów w skali miesiąca. Oznacza to, że wynajmowanym samochodem dostawczym często nie można tak swobodnie operować, jak autem w leasingu. 

Leasing czy wynajem? 

Na którą z opcji się zdecydować? Jeżeli firma posiada specjalistę do spraw floty, to właśnie w kompetencjach tego pracownika jest ocena, która z opcji jest bardziej opłacalna. Tak naprawdę należy wszystko dokładnie skalkulować. Wymaga to prowadzenia dokładnych zapisów, w których będą znajdowały się między innymi informacje dotyczące kosztów wynajmu lub leasingu, ale też przejechanych co miesiąc kilometrów. W przypadku niektórych firm bardziej opłaca się wynajem. Będą to firmy, które z samochodu dostawczego korzystają raz na jakiś czas, na przykład kilka razy w miesiącu po to, aby dowieźć towar do klientów. Jeżeli natomiast firmy potrzebują samochodów do funkcjonowania na co dzień, zdecydowanie korzystniejsze będzie wzięcie pojazdu w leasing. W ten sposób można zdecydować się na przykład na leasing auta dostawczego, ciężarówki, a nawet autobusu. Warto dowiedzieć się więcej na temat możliwości, które oferuje salon Man FS, dający ciekawe opcje finansowania.