RRSO co to jest i o czym informuje?

Zaciągając zobowiązanie w postaci kredytu lub pożyczki, niezależnie od tego, w jakiej instytucji, warto dopytać o realne koszty związane ze spłatą zobowiązania. Banki i firmy finansowe mają obowiązek informowania klientów o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, która determinuje to, ile faktycznie pieniędzy klient będzie musiał zwrócić. Jednak dla większości kredytobiorców nadal jest to pojęcie mało konkretne, którego nie rozumieją.

RRSO co to jest

Pojęcie RRSO wynika z ustawy o kredycie konsumenckim i oznacza całkowity koszt kredytu, który jest ponoszony przez konsumenta. RRSO wyraża się w procentach i stanowi odniesienie do całej kwoty zobowiązania w stosunku rocznym. Dlatego ważne jest, aby podczas analizy ofert pożyczkowych dokładnie przyjrzeć się Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania.

RRSO – jak obliczyć i czym się różni od oprocentowania?

Wzór na RRSO jest bardzo skomplikowany, dlatego też lepiej jego obliczenie zostawić w rękach specjalistów z dziedziny finansów. Obliczając RRSO należy wziąć pod uwagę cztery ważne przesłanki: wysokość oprocentowania pożyczki, opłaty, które są wnoszone na rzecz instytucji udzielającej kredytu, obowiązkowe ubezpieczenia oraz inne opłaty (np. opłaty za obsługę). RRSO tym różni się od wysokości oprocentowania, że to drugie nie zawiera wszystkich opłat związanych z danym zobowiązaniem, a jedynie opłaty najważniejsze. Z kolei RRSO jest najbardziej miarodajne, ponieważ co do zasady powinno wskazywać całościowe koszty.

RRSO – czy taniej znaczy korzystniej?

Niektóre oferty na pierwszy rzut oka mogą wydawać się atrakcyjniejsze od innych. To sygnał, że trzeba im się przyjrzeć bardziej wnikliwie. Jeżeli pożyczając tę samą kwotę klient w jednej firmie zapłaci odsetki w wysokości mniejszej aniżeli w drugiej, trzeba przeanalizować, ile wynoszą kompleksowe koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania, gdyż może się okazać, że pożyczkodawca uwzględnił wyższe koszty gdzie indziej. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie RRSO.

Co oznacza RRSO na poziomie 0%

Klienci zazwyczaj przyzwyczajeni są do RRSO na poziomie kilkuset procent a nawet wyższych. Od czasu do czasu natrafią jednak na ofertę, która ich zaskoczy, gdyż RRSO wynosi 0%. Warto wiedzieć, iż wskaźnik utrzymuje się na poziomie zerowym, gdy oprócz należność, która została pożyczona, nie trzeba ponosić żadnych innych kosztów związanych z kredytem. Są to najczęściej preferencyjne oferty dla nowych klientów. Firmy i instytucje pożyczkowe stosują je jako zachętę do skorzystania z ich usług.

Dowiedz się więcej na: finansowy.org